Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje tzw. pakiet onkologiczny. Jest to zbiór aktów prawnych na podstawie których wdrożona zostanie szybka terapia onkologiczna. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w kwietniu tego roku przedstawił plany dotyczące pakietu onkologicznego, a po konsultacjach społecznych zostały one przyjęte przez rząd. Kto na tym skorzysta?
Szybka terapia onkologiczna
Szybka terapia onkologiczna jest rozwiązaniem organizacyjnym, które ma na celu szybki przeprowadzenie pacjenta przez proces diagnostyki i leczenia nowotworu złośliwego. Do terapii może zostać zakwalifikowany każdy pacjent u którego lekarz podstawowej opieki zdrowotnej podejrzewa chorobę nowotworową. Pakiet onkologiczny zakłada zniesienie limitów przyjęć na diagnostykę i leczenie nowotworów. Według Ministerstwa usprawni to proces rozpoznania i wyeliminowania choroby. Powstanie listy pacjentów onkologicznych czekających na specjalistyczne badania pomoże usystematyzować i usprawnić cały proces. Nie ucierpią na tym inni pacjenci, przewidywane jest nawet zmniejszenie się kolejek do lekarzy specjalistów.
Kto może skorzystać z szybkiej terapii onkologicznej?
Szybka terapia onkologiczna jest dostępna dla każdego pacjenta. Ani Ministerstwo zdrowia ani Narodowy Fundusz Zdrowia nie kwalifikują pacjentów do udziału w terapii. Pierwszym jej etapem jest zgłoszenie się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. To on na podstawie przeprowadzonego szczegółowego wywiadu zleca pacjentowi specjalistyczne badania. Zakłada też pacjentowi Kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, która działa jak skierowanie. Umożliwia ona choremu dostęp do badań bez kolejki, a także szybką wizytę u specjalisty onkologa. Cały proces diagnostyki od momentu pojawienia się u lekarza POZ do momentu wykluczenia lub potwierdzenia diagnozy nie powinien trwać dłużej niż 9 tygodni.
Nie tylko nowi pacjenci mają dostęp do szybkiej terapii onkologicznej. Osoby, które zaczęły leczenie przed wejściem w życie pakietu onkologicznego, tj. przed 1 stycznia 2015 roku, również mogą skorzystać niego skorzystać. Zieloną Kartę wydaje im lekarz prowadzący ich leczenie w szpitalu.
Pacjenci, u których w wyniku hospitalizacji, zachodzi podejrzenie choroby nowotworowej mogą uzyskać Zieloną Kartę u lekarza specjalisty w poradni ambulatoryjnej. Warunkiem wystawienia karty takiemu pacjentowi jest potwierdzenie diagnozy. Również pacjenci hospitalizowani z powodu nowotworu otrzymają kartę.
Kto jeszcze skorzysta na pakiecie onkologicznym?
Na wprowadzeni u pakietu onkologicznego skorzystają także inni pacjenci. Dzięki odrębnej liście pacjentów onkologicznych skrócą się kolejki osób oczekujących na inne specjalistyczne świadczenia. Zwiększenie kompetencji lekarza rodzinnego da większej liczbie osób dostęp do specjalistycznych badań. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość upoważnienia osoby trzeciej do odbierania recepty na kontynuację leczenia farmakologicznego. Nie trzeba będzie osobiście stawiać się u lekarza. Stworzenie elektronicznej liczby oczekujących, która będzie aktualizowana raz w tygodniu, pozwoli pacjentom na zorientowanie się, w którym szpitalu ma szanse na najszybsze przyjęcie przez lekarza specjalistę. System będzie łatwy w obsłudze i przejrzysty. Pacjent może też zadzwonić do Narodowego Funduszu Zdrowia i tam dowiedzieć się o najbliższy wolny termin.
Pakiet onkologiczny i realizowana w jego ramach szybka terapia onkologiczna mają za zadanie usystematyzować proces diagnostyki i leczenia pacjenta. Wcześnie wykryty nowotwór złośliwy może być całkowicie uleczalny.