Zmiany w ustawie normującej pakiet kolejkowy i onkologiczny weszły w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku. Ich głównym założeniem jest ułatwienie pacjentom dostępu do lekarzy specjalistów, a także uprzywilejowane traktowanie pacjentów onkologicznych. Pakiet kolejkowy zapewnia oddzielną listę kolejkową, co ma prowadzić do zmniejszenia kolejek do badań specjalistycznych.
Zniesienie limitów w onkologii
Nowe przepisy znoszą limity przyjęć przez lekarzy specjalistów z zakresu onkologii. Pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej będą mieli więc lepszy i szybszy dostęp do niezbędnej pomocy. Limity nie będą obowiązywały w placówkach, które dotrzymywały będą terminów diagnostyki i leczenia pacjenta. Liczy się również jakość tego leczenia. Pakiety zakładają, że od momentu rozpoczęcia diagnostyki do czasu potwierdzenia lub wykluczenia choroby nowotworowej u pacjenta, nie może upłynąć więcej niż 9 tygodni. Ministerstwo zakłada, że do roku 2017 termin ten skróci się do 7 tygodni.
Zwiększenie kompetencji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
Lekarz POZ – podstawowej opieki zdrowotnej, popularnie zwany „lekarzem rodzinnym” dzięki pakietom będzie miał większe kompetencje w zakresie zlecania badań specjalistycznych pacjentom z podejrzeniem nowotworu złośliwego. Dzięki temu, pacjent nie będzie musiał czekać na wizytę u specjalisty onkologa. Po przeprowadzeniu badań, pacjent z wynikami zgłasza się do odpowiedniego specjalisty.
Oddzielna kolejka dla pacjentów onkologicznych
Dzięki temu, że pacjenci onkologiczni będą mieli oddzielną listę kolejkową zmniejszą się kolejki do badań specjalistycznych. Lista oczekujących na badania i specjalistów będzie dostępna w formie elektronicznej i będzie aktualizowana raz w tygodniu. Dzięki temu pacjent będzie miał dostęp do aktualnych danych i będzie mógł wybrać specjalistę, który przyjmie go jak najszybciej. Nowością będzie też tzw. „porada receptowa”. Wiele wizyt odbywa się dlatego, że pacjenci muszą otrzymać nowe recepty niezbędne im do ciągłego leczenia farmakologicznego.
Premiowanie specjalistów
NFZ będzie premiował specjalistów, którzy przeprowadzą szybką i dokładna diagnozę oraz przekażą pacjentów pod opiekę lekarza POZ. Dzięki Karcie Pacjenta Onkologicznego lekarz rodzinny będzie miał wgląd w planowane leczenie pacjenta, a także we wszystkie badania jakie zostały przeprowadzone podczas procesu diagnostyki.
Karta Pacjenta Onkologicznego
Karta Pacjenta Onkologicznego, czyli karta diagnostyki i leczenia onkologicznego będzie wydawana na własność pacjentom przez lekarza POZ w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej. Dzięki tej Karcie chory będzie mógł skorzystać z szybkiej terapii onkologicznej, kompleksowych badań i opieki medycznej.
Pakiet kolejkowy i pakiet onkologiczny mają za zadanie usprawnić i usystematyzować proces diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych. Wczesne wykrycie nowotworu złośliwego daje szanse na wyleczenie pacjenta.
Jestem pacjentem Centrum Onkologii od 4 lat. Z uwagi na powyższą Ustawę przerwano moje leczenie i skierowano do Lekarza Rodzinnego w celu wystawienia Karty onkologicznej, która de fakto znajduje się w CO.
Pytanie: co mają robić pacjenci, którym przerwano leczenie, z powodu odmowy finansowania przez NFZ Centrum Onkologii ?