Pakiet onkologiczny funkcjonuje od 1 stycznia 2015 roku i jest stale monitorowany i poddawany ocenie. Dzięki temu z każdą modyfikacją staje się coraz bardziej użyteczny dla większej ilości pacjentów z podejrzeniem choroby o podłożu onkologicznym. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia do 19 października br. wykonano 28 892 diagnostyk wstępnych (ponad 90% w terminie) oraz 52 691 diagnostyk pogłębionych (ponad 83% w terminie). Z dniem 1 listopada wejdą w życie zmiany, mające ułatwić między innymi proces wydawania Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego.
Poszerzona lista nowotworów
Dzięki zmienionym rozporządzeniom Ministra Zdrowia oraz zarządzeniom prezesa NFZ, od 1 listopada zostanie poszerzona lista nowotworów, które mogą być diagnozowane i leczone w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej. Na liście znajdą się łagodne nowotwory centralnego układu nerwowego oraz wybrane nowotwory układu chłonnego i krwiotwórczego. Rozszerzenie listy spowoduje dostępność diagnostyki w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej dla większej liczby pacjentów.
Trzy dni na wypełnienie karty
Dotychczas wypełnienie tzw. Zielonej Karty uprawniającej do diagnostyki w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej musiało odbyć się w czasie wizyty pacjenta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Taki zabieg zajmował nawet godzinę, przez co tworzyły się niepotrzebne kolejki do lekarzy POZ. Zmiany w wystawianiu Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego sprawią, że kolejki zostaną rozładowane. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie miał aż trzy dni na jej wystawienie od momentu podjęcia decyzji, że pacjent takiej karty potrzebuje.
Zmiana składu konsylium
Od 1 listopada nastąpią również istotne zmiany w składzie konsylium powoływanego w trakcie trwania szybkiej ścieżki onkologicznej. W zależności od diagnozowanego nowotworu będzie powoływane konsylium w skład którego nie zawsze będą wchodzić m.in. radiolog, specjalista medycyny nuklearnej czy chirurg. Nie będzie potrzeby ich powoływania w przypadku diagnozowania pacjentów, u których podejrzewa się wystąpienie nowotworów układu chłonnego lub krwiotwórczego. Zmiany dotyczą składu konsyliów zarówno u dzieci jak i u dorosłych. W przypadku dorosłych pacjentów w skład konsylium powinien wchodzić co najmniej 1 specjalista hematologii i 1 specjalista onkologii klinicznej. W przypadku dzieci w skład konsylium powinien wchodzić 1 specjalista w dziedzinie onkologii i 1 specjalista w dziedzinie hematologii dziecięcej. Dodatkowo do konsylium można powołać specjalistów w dziedzinie chirurgii dziecięcej, w tym także chirurgów szczękowo – twarzowych, stomatologicznych oraz specjalistów w dziedzinie otolaryngologii.
Rozszerzenie świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przygotował kilka znaczących korekt w pakiecie onkologicznym. Zaliczmy do nich:
Pacjenci, u których do zdiagnozowania nowotworu będzie potrzebny zabieg operacyjny, będą musieli zostać na niego skierowani w terminie do 28 dni od momentu wpisania ich na listę oczekujących.
Zmiany w pakiecie onkologicznym sprawią, że więcej osób będzie miało dostęp do szybkiej ścieżki onkologicznej a proces wydawania Zielonej Karty będzie bardziej elastyczny i mniej pracochłonny dla lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Każda zmiana powoduje coraz lepsze funkcjonowanie tego stosunkowo nowego rozwiązania w polskim systemie lecznictwa.
Byłem wczoraj u Lekarza Rodzinnego z danymi z ostatniej biopsji od urologa ,Sprawy rakotwórcze z badań zatwierdzonego wyniku z dnia 08.12.2015r . od 10 lat wykonywane były zapobiegawczo badania PSA a od roku mocno podskoczyły – wynik ostatni PSA – 10,63 ng/ml . Pani Doktor Rodzinny nie wspomniała o Zielonej Karcie. Wspomniałem że jadę prywatnie do urologa do w tym tygodniu prywatnie. Mam ( od wczoraj ur.15.12.1948 rok ) 67 lat..