Rak krtani
Jest chorobą podstępną i niebezpieczną, na którą w szczególności narażeni są palacze. Rak krtani to poważna choroba, w przypadku której profilaktyka i wczesna diagnoza mają ogromne znaczenie. Co warto wiedzieć na temat tej choroby? Jak można z nią walczyć?
Czym jest rak krtani?
Rak krtani to choroba nowotworowa, której ofiarą pada krtań oraz struny głosowe. W początkowym odcinku tchawicy oraz w tylnej części gardła komórki nowotworowe mogą znaleźć dla siebie dobre warunki do rozwoju. Dlaczego? Bo ten obszar jest wyjątkowo narażony na działanie wszelkiego rodzaju drażniących czynników. Szczególnie niebezpieczne są papierosy, jednak i zanieczyszczone powietrze może przyczynić się do chorób krtani i wyrządzić wiele szkód. Z lekarskich statystyk wynika, że zdecydowana większość przypadków raka krtani dotyczy strun głosowych. To one stanowią pierwszą ofiarę raka w 80% przypadków. Ma to swoje dobre strony, gdyż struny głosowe wysyłają bardzo charakterystyczne sygnały mogące świadczyć o rozwoju choroby. Dzięki temu możliwe staje się dość szybkie wykrycie problemu oraz rozpoczęcie właściwego leczenia. Optymizmem może napawać fakt, że aż 90% terapii prowadzonych wśród pacjentów chorych na raka krtani kończy się sukcesem. Jak jednak w porę wykryć chorobę i rozpocząć leczenie? Tu najważniejszy jest czas i szybkie zgłoszenie się do lekarza w przypadku zauważenia niepokojących sygnałów.
Jakie objawy mogą świadczyć o raku krtani?
Rak krtani objawia się w dość charakterystyczny sposób, dzięki czemu zdiagnozowanie tej choroby staje się znacznie łatwiejsze. Typowe objawy tego nowotworu to problemy dotyczące strun głosowych. Chrypka, która trwa dłużej niż trzy tygodnie, to niebezpieczny sygnał. W chwili, gdy choroba jest już bardziej zaawansowana chrypce może towarzyszyć wiele innych, dość uciążliwych dolegliwości. Do tych najbardziej typowych należą męczące duszności, które skutecznie mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Lekarze alarmują, że czekanie na pojawienie się duszności może się okazać poważnym błędem, a już sama chrypka powinna stać się przyczyną wizyty u specjalisty.
Co zagraża naszej krtani?
Przyczyny rozwoju raka krtani się dość dobrze znane. Choć czasem brak konkretnych powodów rozwoju tej choroby nowotworowej, w wielu przypadkach pacjenci sami swym stylem życia pracują na jej pojawienie się. Wśród chorych na raka krtani największą grupę pacjentów stanowią palacze. Zarówno czynne, jak i bierne palenie jest niebezpieczne. Należy pamiętać, że nikotyna oraz substancje trujące znajdujące się w dymie z papierosów mogą poważnie drażnić krtań i powodować wiele problemów związanych z jej funkcjonowaniem. Niestety, wiele osób sięga po papierowy nie bacząc na możliwe konsekwencje. Wśród osób chorujących na raka krtani pojawiają się też te osoby, które przebywały w zadymionych pomieszczeniach oraz te, które były narażone na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Niestety zanieczyszczone środowisko staje się kolejnym czynnikiem, który w znacznym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia choroby. Liczne badania wykazują również wiele powiązań pomiędzy tą chorobą a spożywaniem alkoholu.
Jak można walczyć z rakiem krtani?
Jak już zaznaczono, objawy tej choroby są dość charakterystyczne. Szybka diagnoza sprawia, że leczenie raka krtani może zakończyć się sukcesem. By uniknąć śmierci lub poważniejszych komplikacji, niezbędne jest wykonanie w porę odpowiednich badań i ustalenie skali problemu. Niestety leczenie, choć skuteczne, wymaga od pacjenta sporych poświęceń. Rak krtani usuwany jest operacyjnie, a to oznacza amputację zajętej części ciała. Bez względu na to, jaka powierzchnia krtani została zajęta, musi ona zostać usunięta w całości. W efekcie osoby po operacji raka krtani mają utrudnione możliwości mówienia, a ich towarzyszem staje się specjalny generator głosu. To niewielki aparat, który należy przycisnąć do dna jamy ustnej. To dzięki niemu głucha mowa może zamienić się w dźwięki, które są wprawdzie mało przyjemne dla ucha, za to pozwalają na zachowanie kontaktu z otoczeniem. Umiejętność komunikowania się za pomocą mowy jest przecież kwestią bardzo ważną.
Bezcenna profilaktyka: jak można chronić się przed rakiem krtani?
Znając przyczyny raka krtani łatwiej podjąć odpowiednie działania profilaktyczne. Jak wygląda profilaktyka w przypadku tej choroby? Podstawa to rezygnacja z palenia papierosów oraz unikania tych pomieszczeń, które są przesiąknięte dymem papierosowym. Wiadomo przecież, bierne palenie jest tak samo niebezpieczne, jak palenie czynne. Warto też dbać o swe zdrowie i prowadzić zdrowy styl życia. Unikanie alkoholu i przebywanie na świeżym powietrzu mogą pomóc zachować dobrą formę oraz uchronić krtań przed wieloma przykrymi dolegliwościami.
Choć zanieczyszczeń obecnych w otaczającym nas powietrzu uniknąć nie można, każdy z nas może zminimalizować ryzyko wystąpienia raka krtani. Ta choroba nowotworowa kocha palaczy, zatem rezygnacja z nich może stać się pierwszym krokiem do długiego i szczęśliwego życia. Warto też pamiętać, by nie lekceważyć trwającej zbyt długo chrypki. To ona jako pierwsza sygnalizuje problem i to dzięki niej można ocalić życie.