Choroby nowotworowe mogą podstępnie zaatakować niemal każdy narząd ludzkiego ciała. Wśród złośliwych nowotworów znajduje się tak ciężka choroba, jaką jest rak nerki. Co warto wiedzieć na jego temat? Kto jest szczególnie narażony na tę chorobę?
Podstawowe wiadomości na temat raka nerki
Rak nerki jest jednym z tych nowotworów, który rozwija się powoli i podstępnie wyniszcza zaatakowany narząd. Znane są liczne przypadki, w których nowotwór atakuje nie tylko nerkę, ale i żyłę główną dolną. Wraz z krwią może się w takim przypadku roznosić po całym organizmie, czyniąc wiele szkód. W efekcie pacjent musi się zmierzyć nie tylko z guzem obecnym w samej nerce, ale i z guzami wtórnymi. To one są efektami przerzutów, których ofiarami najczęściej padają płuca oraz kości.
Jak objawia się rak nerki?
Wśród pacjentów walczących z tą odmianą raka większość chorych stanowią kobiety w wieku 40 – 60 lat. Nie są one jednak jedyną grupą pacjentów. Rak nerki może też atakować osoby młodsze, częste są też przypadki zachorowań wśród panów. By móc znaleźć się w grupie pacjentów, którzy w odpowiednim momencie rozpoczynają leczenie, należy w porę zwrócić uwagę na objawymogące świadczyć o rozwoju raka. Jakie są najbardziej charakterystyczne symptomy tej choroby? Krew w moczu, bóle brzucha oraz spadek wagi to objawy najbardziej charakterystyczne. Osłabienie oraz gorączka to kolejne objawy, które dokuczają chorym na raka nerki.
Jakie są główne przyczyny zachorowań?
W poszukiwaniu przyczyn rozwoju tej choroby przeprowadzono już wiele kompleksowych badań. Mimo to współczesna medycyna nadal nie jest w stanie wyjaśnić mechanizmu rozwoju tej choroby. Wiadomo jednak, jakie czynniki mogą najmocniej sprzyjać rakowi nerki. Istnieje poważne przypuszczenie, że znajdujące się w ludzkim organizmie toksyny wraz z krwią trafiają do nerek i stopniowo je uszkadzają. Nerki, jako narządy oczyszczające krew, są na działalność takich szkodliwych toksyn bardzo silnie narażone. Zdaniem niektórych specjalistów rozwój tej choroby nowotworowej może mieć też związek z genetyką. Należy jednak zaznaczyć, że rola czynników genetycznych nadal nie została w 100% wyjaśniona.
Jakie są szanse wyleczenia raka nerki?
Czy leczenie raka nerki może się zakończyć sukcesem? Niestety ze względu na to, jak szybko powstają guzy wtórne i przerzuty walka z tym nowotworem jest trudna. Wczesna diagnoza pozwala jednak na podjęcie wielu kroków, które mogą powstrzymać chorobę i ocalić życie pacjenta. Niestety tu jedynym sposobem pozostaje operacja, polegająca na usunięciu nerki.
Ślady krwi w moczu, niepokojące bóle brzucha oraz spadek masy ciała to objawy, których nie można lekceważyć. Im wcześniej przeprowadzone zostaną odpowiednie badania, tym większa szansa na stosunkowo wczesne zdiagnozowanie choroby. W tym przypadku czas ma ogromne znaczenie, a każdy dzień zwłoki w leczeniu może stanowić dla pacjenta śmiertelne zagrożenie.