Z dniem 1 stycznia 2015 roku wszedł w życie tzw. pakiet onkologiczny, czyli zbiór aktów prawnych, które regulują szybką terapię onkologiczną. Szybka terapia onkologiczna nie jest programem zdrowotnym w rozumieniu artykułu 48 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164 poz. 1027 z późn. zm.).
Dla kogo szybka terapia onkologiczna?
Szybka terapia onkologiczna jest rozwiązaniem dla każdego pacjenta, u którego podejrzewa się lub zdiagnozowano nowotwór złośliwy. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) i Ministerstwo Zdrowia (MZ) nie kwalifikują w żaden sposób pacjentów do udziału w terapii.
Rozpoczęcie leczenia onkologicznego
Dzięki pakietowi onkologicznemu rozszerzył się zakres badań, które może zlecać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. To od niego zaczyna się diagnostyka i leczenie pacjenta w ramach terapii. Lekarz rodzinny, który podejrzewa u swojego pacjenta nowotwór złośliwy, przeprowadza dokładny wywiad i na jego podstawie zleca dalsze badania. Pomocna przy tym okazuje się Karta diagnostyki i leczenia onkologicznego. Dzięki karcie pacjent może bez kolejki i długich oczekiwań poddać się badaniom diagnostycznym, a ich wyniki przedstawia specjaliście z zakresu onkologii. Pakiet onkologiczny zakłada również zniesienie limitów NFZ, co znacznie skróci kolejki do specjalistów. Od momentu rozpoczęcia diagnostyki do postawienia diagnozy nie może upłynąć więcej niż 9 tygodni. Nie tylko nowi pacjenci będą mogli uzyskać Zieloną Kartę. Osoby, które rozpoczęły leczenie przed 1 stycznia 2015 roku otrzymają ją od swojego lekarza prowadzącego. Również osoby, u których w wyniku hospitalizacji w szpitalu (z powodu innego niż choroba nowotworowa) podejrzewa się chorobę nowotworową będą mogli uzyskać Kartę od lekarza specjalisty. Warunkiem jest potwierdzenie diagnozy.
Leczenie onkologiczne
W Karcie diagnostyki i leczenia onkologicznego znajdować się będą wszystkie informacje o badaniach i wizytach u specjalistów. Znajdzie się tam także plan leczenia pacjenta. Na każdym etapie diagnostyki osoba u której podejrzewa się nowotwór złośliwy będzie otoczona kompleksową opieką. Po ustaleniu przebiegu leczenia pacjent wraca do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który zapoznaje się z Kartą i wdraża zawarte w niej wytyczne odnośnie leczenia.
Korzyści z wdrożenia szybkiej terapii onkologicznej
Korzyści z wprowadzenia pakietu onkologicznego jest mnóstwo. Dzięki zniesieniu limitów przyjęć pacjentów w ramach NFZ, kolejki do lekarzy specjalistów ulegną znacznemu rozładowaniu. Dodatkowo wydzielenie specjalnej kolejki dla pacjentów onkologicznych sprawi, że zostaną oni szybciej i lepiej zdiagnozowani. Karta diagnostyki i leczenia onkologicznego sprawi, że procesy diagnostyki i leczenia pacjenta zostaną usystematyzowane. Szybka terapia onkologiczna spowoduje też obniżenie kosztów leczenia pacjentów. Wykrycie nowotworu złośliwego w jego wczesnym stadium daje duże szanse na całkowite jego wyleczenie. Pacjent zostanie otoczony kompleksową opieką i fachową pomocą.
Pakiet onkologiczny ma za zadanie usprawnić proces diagnostyki pacjenta z podejrzeniem nowotworu złośliwego. Opieka specjalistów na każdym etapie diagnostyki, wdrożenie kompleksowego planu leczenia, a także ułatwienia związane z rozszerzeniem kompetencji lekarza POZ sprawią, że więcej osób będzie miało szanse na wyzdrowienie.
Kabaret rodem z PRL wielkie ble ble. W dniu dzisiejszym wykonałem około 70 (słownie siedemdziesięciu ) połączeń telefonicznych do Programu Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego Telefon: 22 508-14-15 Centralny Szpital Kliniczny MSWiA ul. Wołoska 137 02-507 Warszawa.(mam biling). Efekt zajęty lub nie odpowiada. Połączenia wykonywałem w godzinach 11.35 do 19.29. Efekt mniej niż Zero. Na stronie http://pbp.org.pl/ będącej trybuną tego programu (dzisiaj 12 01.2015r.) ankieta na 2014r. Może nie interesuje Pana Ministra Arłukowicza moja sześćdziesięcioletnia dupa ale sprawia mi ona przyjemność prawie co dnia i mam genetyczne uwarunkowania aby przeprowadzić takie badania. W związku z powyższym w imieniu mojego jelita grubego a może i cienkiego zwracam się o pomoc.
Jestem po podstawowym leczeniu raka złośliwego pęcherza,obecnie zgłaszam się co trzy miesiące na badania kontrolne do Centrum Onkologii w Warszawie. Czy należy objąć mnie zieloną kartą?. Lekarz POZ odmówił.
Przez kilka lat regularnie chodzilem do urologa.badalem sie tez PSA-bylo w normie.Regularnie raz do roku usg jamy brzusznej.Ostatnia niedyspozycja pokarmowa w lutym ’15roku spowodowala.ze lekarz POZ zlecil badanie krwi.moczu.usg.Z badania wyszlo ze mam teraz 25mm guz pecherza moczowego.erytrocyty w moczu.Lekarz wystawil mi karte diagnostyki i leczenia onkologicznego. I skierowanie do szpitala na urologie.Poszedlem w tym samym dniu i na przyjecie musze czekac 3 tygodnie.Mam nadzieje ze to nie rak ale moj brat i ojciec umarli na raka prostaty.Tylko sam sie dziwie.ze tyle razy chodzilem do urologa ostatnio w sierpniu ubr.i nic to nie dalo.Za 10 dni jestem w szpitalu i chyba wszystko sie wyjasni.